Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlastní snímek Curiosity v prachu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, Curiosity Mars Rover

Vítr na Marsu nemůže naštěstí kosmickou loď či sondu převrátit. Ovšem v nízké marťanské gravitaci větry mohou vznést jemné prachové částice do celoplenetární bouře, jaká nyní zuří na rudé planetě. Tento vlastní portrét z vozítka Curiosity pořízení na povrchu Marsu v solu 2082 (15. června) jsou vidět důsledky prachové bouře, tedy snížený sluneční svit a vididelnost v místě vozítka v kráteru Gale. Rameno MALI (Mars Hand Lens Imager), ze kterého byly snímky tvořící tuto mozaiku pořízeny, je editací odstaněno. Před vozítkem na kameni vlevo je vidět místo nazvané Duluth, kde Curiosity nedávno provedlo průzkumný vrt. Východo severovýchodní okraj kráteru Gale mizí v pozadí ve vzdálenosti asi 30 kilometrů. Vozítko Curiosity pohání radioizotopový termoelektrický generátor a tak se očekává, že vzrůstající prach v kráteru Gale na něj nebude mít vliv. Slunečními panely poháněné vozítko Opportunity na druhé staně Marsu v místech, kde je ještě větší nedostatek slunečního svitu, muselo své operace na západním okraji kráteru Endeavour přerušit.
Oprava: Lepší překlad věty s vrtem v místě Duluth poslal Alexej Šimeček.

Štítky: Mars, Curiosity, Vozítko, Prachová bouře


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »