Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín kouře raketoplánu miří k Měsíci

Uznání: Pat McCracken, NASA

Proč by měl stín kouře raketoplánu při startu mířit k Měsíci? Počátkem roku 2001 při startu raketoplánu Atlantis, bylo Slunce, Země, Měsíc a raketoplán správně seřazeny pro takovou fotogenickou koincidenci. Zaprvé, kouř z raketoplánu vrhá dlouhý stín, doba musí být buď při východu nebo západu Slunce. Teprve tehdy bude stín nejdelší a bude sahat k obzoru. A konečně při úplňku jsou Slunce a Měsíc na opačné straně oblohy. Například těsně po západu je Slunce něco málo pod obzorem a v opačném směru je Měsíc něco málo nad obzorem. Jak tedy raketoplán Atlantis těsně po západu Slunce vzlétal, tak se jeho stín promítal směrem od Slunce na opačnou stranu obzoru, kde byl zrovna úplněk happened to be.

Štítky: Shuttle, Kouř z rakety, Měsíc


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »