Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiová obloha: Nalaďte si 408MHz

Uznání: C. Haslam et al., MPIfR, SkyView

Nalaďte váše rádio - telescop na 408MHz (408 milliónů cyklů za sekundu) a oveřte si rádiovou oblohu! Frekvenci byste měli nalézt na vašem voliči někde mezi americkými TV kanály 13 a 14. V semdesátých létech velké parabolické antény na třech radio observatořích Jodrell Bank, MPIfR, a Parkes Observatory, dělaly právě to - data byla kombinována do mapy celé oblohy. Blízko této frekvence jsou kosmické rádiové vlny generovány vysokoenergetickými elektrony kroužícími podél magnetických polí. Ve výsledné falešné barvě galaktická rovina leží horizontálně přes střed, ale nejsou viditelné žádné hvězdy. Místo toho mnoho jasných zdrojů blízko galaktické roviny jsou pulsary, oblasti formování hvězd, a zbytky supernov, zatímco velké smyčkovité struktury jsou části obálek rozfouknutých místní hvězdnou aktivitou. Cizí galaxie jako Centaurus A, nad rovinou napravo od středu, a Malý Magelanův oblak (LMC) dole a vpravo také září na rádiové obloze.

Štítky: All sky, Rádio


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »