Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fraktální mezihvězdný prach

Uznání a copyright: E. L. Wright (UCLA)

Náš vesmír je velmi prašným místem. Prach obvykle odkrývá svou přítomnost stíněním světla vyzařovaného z hvězd nebo mlhovin za ním a někdy vytváří iluze koňských hlav nebo sombrer. Nikdo ale skutečně neví jak vypadá typické zrno mezihvězdného prachu. Pomocí studia absorbce, emise a odrážení světla prachem astronomové ví, že mezihvězdný prach je mnohem jiný než prach z typického domu. Zrna mezihvězdného prachu jsou složena převážně z uhlíku, křemíku a kyslíku a jsou obvykle menší jak tisícina milimetru. Nedávné práce ukazují že většina prachových zrn není sférická. Obrázek nahoře ukazuje výsledek fraktálního adhezního modelu pro prachová zrna zahrnujících náhodné konglomeráty sférických složek různých vlastností, zde jsou zvýrazněny různými barvami.

Štítky: Mezihvězdné prostředí, Prach


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »