Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Klíčová dírka NGC 3324

Uznání: NOAO, NSF; Copyright: AURA

Tmavá a zaprášená mlhovina Klíčová dírka dostala své jméno podle jejího neobvyklého tvaru. Mlhovina Klíčová dírka, oficiálně pojmenovaná NGC 3324, je menší oblastí superponovanou na větší mlhovinu Eta Carina. Tyto mlhoviny vytvořila umírající hvězda Eta Carina, která je náchylná k silným vzplanutím během jejích závěrečných století. Již v roce 1840 byla zaznamenána a diskutována spektakulární viditelná exploze Ety Carina, soustavy jež nyní prochází obdobím neobvyklých změn. Emisní mlhovina Klíčová dírka která obsahuje hodně prachu, je zhruba 9000 světelných let daleko. Tuto fotogenickou mlhovinu lze vidět na jihu i malým malým dalekohledem. V mlhovině Klíčová dírka byla nedávno objevena vysoce strukturovaná mračna molekulárního plynu.

Štítky: Eta Carina, Tmavá mlhovina, Emisní mlhovina


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »