Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutrinový detektor v Sudbury

Uznání: A. B. McDonald (Queen's University) et al., The Sudbury Neutrino Observatory Institute

Dva tisíce metrů pod zemí začala obrovská koule detekovat téměř neviditelné částice. Tyto částice - neutrina - jsou ve vesmíru velmi hojné ale obvykle prochází skrz všechno. Astronomové doufají, že zachytí náhodné srážky tímto nově postaveným 12-metrovým sférickým detektorem s neobvyklým typem těžké vody, která je obklopena světelnými detektory. Jelikož Sudburská neutrinová observatoř (SNO) je citlivá ke všem typům neutrin, budoucí výsledky mohou přinést rozuzlení jak mnoho neutrin mění svůj typ za letu, jak naše vlastní Slunce emituje neutrina i jak jsou neutrina důležitá pro skladbu celého vesmíru.

Štítky: Neutrina, Temní hmota


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »