Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín komety

Uznání: SWAN Team, SOHO, ESA, NASA

Hale-Bopp, velká kometa roku 1997 byla možná nejvíce pozorovanou kometou v historii snadno viditelnou z jasné metropolitní oblohy. Astronomové nyní hlásí, že tato velkolepá kometa také vrhala stín proti záři ultrafialového závoje sluneční soustavy. Tento snímek ve falešných barvách představuje část oblohy viditelný přístrojem SWAN (Solar Wind ANisotropy) na palubě observatoře SOHO. Záznam z 8.března 1997 ukazuje všeobecný závoj slunečního ultrafialového světla rozptylovaného mezihvězdným vodíkem. Slunce samotné je umístěno pod spodním středem ořezaného obrázku a velká jasná skvrna je sluneční ultrafialové světlo rozptýlené mrakem plynného vodíku obklopujícího jádro Hale-Boppa. Právě nahoře a doleva je široká difuzní tmavá stopa - 150 miliónů kilometrů dlouhý stín vytvořený hustšími oblastmi této vodíkové obálky. Proč mají komety vodíkové obálky? Vodík vzniká rozložením vody (H2O) uvolňované jak se kometa přibližuje ke Slunci. Tato pozorování ukazují, že jádro Hale-Boppa produkovalo asi 300 tun vody za sekundu.

Štítky: Vodík, Hale-Bopp, Kometa


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »