Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn inftačerveně

Uznání: E. Karkoschka (University of Arizona), HST, NASA

Tento nádherný podrobný snímek Saturna ve falešných barvách byl vybrán k oslavě osmého výročí kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope na oběžné dráze. Snímek je kombinací tří snímků pořízených v lednu 1998 a ukazuje krásnou planetu s prstenci v odraženém infračerveném světle. Odlišné barvy označují různé výšky a a složení oblačných vrstev o nichž se obecně soudí, že se skládají z krystalků amoniakového ledu. Oči přitahující prstence vrhají stín na Saturnovu horní polokouli, zatímco jasné pruhy v levé části stínu je infračervené sluneční světlo proudící přes velkou mezeru v prstencích známou jako Cassiniho dělení. Lze též spatřit dva z mnoha Saturnových měsíců, Tethys je právě za diskem planety vpravo nahoře a Dione vlevo dole.

Štítky: Prstence, Saturn


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »