Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodíková kapka N88A v Malém Magellanově mračnu

Uznání: M. Heydari-Malayeri (Paris Observatory) et al., WFPC2, HST, ESA, NASA

Vpravo lze vidět jasnou kapku vodíkového plynu katalogizovanou jako N88A. Měří napříč 3 světelné roky. N88A, která se vynořuje se z chladného, prašného meziplanetárního média blízko nepravidelné galaxie známé jako Malé Magellanovo mračno, skrývá ve svém jádře horké mladé hvězdy. Snímek ve falešných barvách z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope byl pořízen v charakteristickém světle "H-alfa" jež emitují vodíkové atomy, které jsou ionizovány energetickým ultrafialovým světlem mladých hvězd a pak rekombinují. Další oblasti ionizovaného vodíku (H II oblasti), které obklopují nově zrozené hvězdy mohou mít napříč přes tisíc světelných let, ale nyní astronomové rozpoznali, že tyto malé kapky ionizovaného vodíku obsahují některé z nejmasivnějších známých hvězd.

Štítky: Ionizace, Vodík, Star-formation


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »