Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesmírná procházka

Uznání: James McDivitt, Gemini 4, NASA

Na snímku nahoře je první americký astronaut Edward White na procházce ve vesmíru: White je vidět jak se vznáší vně lodi Gemini 4 v roce 1965. Termín vesmírná procházka je zavádějící protože astronauté ve skutečnosti nekráčí, ale vznáší se obvykle aniž se chodidly dotýkají něčeho pevného. White byl upoután k vesmírné lodi jen tlustým lanem. Nesl s sebou ruční autonomní manévrovací jednotku, která tryskala plyn a umožňovala mu pohyb kolem. Manévrovací zařízení je nezbytnost v beztížném vesmíru, jelikož tam není nic (kromě vesmírné lodi) k odražení a vedení pohybu.

Štítky: Kosmonaut


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »