Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Titanu

Uznání: S. G. Gibbard et al. (IGPP, LLNL)

Při jízdě na plachetnici uhlovodíkovými moři Titanu si dejte pozor na benzínové deště. Taková může být rada na cestu vydávaná v příštím tisíciletí pro dobrodruhy cestující na Titan, největší měsíc Saturnu. Minulý týden byly uvolněny snímky povrchu Titanu z Keckova 10-m dalekohledu. Snímky ukazují nejjemnější dosud rozlišené podrobnosti. Při pohledu na Titanovu hustou smogovou atmosféru v infračerveném světle se stávají viditelnými komplexní úkazy interpretované jako oceány, ledovce a skály. Vysoce rozlišující infračervený snímek nahoře byl umožněn použitím zostřovací techniky zvané skvrnková interferometrie. Meziplanetární sonda Cassini dosáhne Saturnu a Tinanu v roce 2004 aby lépe prozkoumala tento neobvyklý svět.

Štítky: Titan, Povrch, Saturn


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »