Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové bouře na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Připravte se, přichází další marťanská prachová bouře. Tenká půda na Marsu může být zvednuta větry vysoko a tak může vytvořit prachové bouře, které se přelijí dolů do plání a někdy mohou obestřít většinu planety. Sonda Mars Global Surveyor, která nyní obíhá kolem Marsu, nedávno vyfotografovala takovou prachovou bouři řádící na severních pláních Marsu. Na fotografii vlevo lze vidět, jak postupující čelo bouře rozděluje jasné a zatažené oblasti. Dokonce daleko od prachových bouří marťanské větry mohou vytvořit izolovaná tornáda jako víry zvané prachoví ďáblové, které mohou dosáhnout výšky až 8 kilometrů. Studium větrných jevů na Marsu poskytuje hodnotný pohled umožňující porozumět podobným jevům zde na Zemi.

Štítky: Prachový vír, Prachová bouře, Mars


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »