Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění ve stínu

E. Israel

Stín Měsíce po stinným stromem je zobrazen po tuctech na skvělém snímku postupujícího zatmění Slunce v roce 1994 z universitního kampusu Northwestern University v Evanstonu, Illinois, USA. Jak vznikly tyto mnohonásobné obrazy? Každý malý průzor mezi listy působí jako dírková kamera jež promítá ostré obrázky slnečního srpku na zastíněný chodník dole. Kombinace výšky stromu a násobnosti listů tak dramaticky vytváří velké a početné obrazy. Dne 11.srpna spousty lidí v Evropě a Asii měly příležitost kochat se podobnými pohledy na poslední úplné sluneční zatmění v tomto tisíciletí jak měsíční stín prolétal napříč hustě zabydlenými oblastmi zeměkoule.

Štítky: Dírková komora, Sluneční zatmění


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »