Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční srpek

Uznání a copyright: Thomas Collin

Běžně jeví fáze Měsíc a nikoliv Slunce. Příčinou je, že Měsíc září pouze odraženým slunečním světlem. Když je Měsíc blíže ke Slunci než Země, tak se jeví osvětlená pouze jeho část - výsledkem je důvěrně známý fáze srpkovitého tvaru. Ovšem minulou středu spousta pozorovatelů pozorovatelů ve východní Severní Americe počastoval neobvyklým východem slunce, kde se Slunce samo jevilo srpkovitou fázi. Se Sluncem se nic nestalo - to je pozorovatelé byli svědky konce zatmění slunce. Tento neobvyklý jev byl zachycen nahoře během oblačného rána Quebeku. Podobný východ slunčního zatmění byl zaznamenán před téměř 3000 lety a umožnil tak historikům pokusit se o navázání starověkých a moderních kalendářů.

Štítky: Východ slunce, Úplné zatmění


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »