Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční blok

Uznání a copyright: Dominik Pasternak

Běhěm úplného zatmění Slunce pozemský Měsíc blokuje Slunce - téměř přesně. Dne 11. srpna tato pozoruhodná shoda zdánlivé velikosti dvou velmi odlišných nebeských těles způsobila nádherné sluneční představení pro obyvatele Evropy a Asie. Například výčnělky slunečního okraje vystupují kolem tmavého měsíčního okraje na tomto dramatickém snímku totality zachyceného když měsíční stín prolétal napříč Maďarskem. Jsou též vidět jemné struktury ve vnitřní sluneční koroně jak proudí zpoza siluety Měsíce. Toto úplné zatmění Slunce bylo poslední jež ozdobilo oblohu planety Země v tomto tisíciletí. Ačkoliv se odehrají ještě čtyři částečné zatmění v roce 2000, příští úplné zatmění bude až 21.června 2001.

Štítky: Sluneční zatmění, Korona, Měsíc


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »