Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční okraj

Uznání a copyright: Bob Yen (Comet-Track)

Zpoza okraje Slunce vyvěrá tato dramatická soustava protuberancí. Snímek pořídil astrofotograf Bob Yen, když stál v měsíčním stínu nedaleko Bagdere v Turecku 11.srpna při posledním úplném zatmění Slunce tohoto tisíciletí. Sluneční protuberance se sestávají z poměrně chladného hustého ionizovaného plynu vyzdviženého nad viditelný sluneční povrch intenzivními magnetickými poli. Protuberance na slunečním okraji lze snadno spatřit během úplného zatmění Slunce kdy Měsíc přesně zatmívá jasné světlo ze slunečního disku. I když hodně jiných protuberancí bylo zaznamenáno během zatmění 11.srpna, tento snímek se soustředil na sluneční jihovýchodní okraj.

Štítky: Protuberance, Sluneční zatmění


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »