Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad horami

Uznání: Mack H. Frost

Zcela neotřesený celosvětovým očekáváním úplného zatmění Slunce 11.srpna, Měsíc též předvedl zatmění Měsíce o dva týdny dříve - 28. července. Překročením okraje zemského stínu došlo jen k částečnému zatmění, ovšem představení mohli vidět pozorovatelé po celé noční straně zeměkoule. Například, tento snímek byl pořízen v ranních hodinách krátce po středu zatmění, tak jak bylo vidět v Cody, Wyoming, USA. Měsíc zapadá za Ovčí horou (Sheep Mountain), západně od Cody a přitom stále ještě ozařuje krajinu a je zakrýván závojem mraků. Astrofotograf Mack Frost, který se kochal nebeským pohledem, sdělil že docela čisté nebe bylo podbarveno lehkým kouřem z oblastí hořící trávy.

Štítky: Lunární zatmění


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »