Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad horami

Uznání: Mack H. Frost

Zcela neotřesený celosvětovým očekáváním úplného zatmění Slunce 11.srpna, Měsíc též předvedl zatmění Měsíce o dva týdny dříve - 28. července. Překročením okraje zemského stínu došlo jen k částečnému zatmění, ovšem představení mohli vidět pozorovatelé po celé noční straně zeměkoule. Například, tento snímek byl pořízen v ranních hodinách krátce po středu zatmění, tak jak bylo vidět v Cody, Wyoming, USA. Měsíc zapadá za Ovčí horou (Sheep Mountain), západně od Cody a přitom stále ještě ozařuje krajinu a je zakrýván závojem mraků. Astrofotograf Mack Frost, který se kochal nebeským pohledem, sdělil že docela čisté nebe bylo podbarveno lehkým kouřem z oblastí hořící trávy.

Štítky: Lunární zatmění


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet - celek

GSO 200/800mm, GPU ccr, EOS 40Dmod, 26x300s ( 130min), ISO 1600, SW AZ-EQ6, dark, bias, flat, PixInsight+photoshop

Další informace »