Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometární globule v Orionu

Uznání: David Theil (CASA), IRAS

Intenzivní ultrafialové světlo z masivních horkých hvězd v oblasti Orionu vytvarovalo a stlačilo mračna prachu a plynu do výrazně tvarovaných kometárních globulí. Na tomto infračerveném snímku z IRASu pořízeném na vlnových délkách citlivých k emisím z prachu lze snadno vidět protažené globule kolem jasných oblastí které odpovídají hvězdokupě Trapéz. Mlhovina Hlava čarodějnice, IC 2118 je řetězcem globulí blízko středu vpravo. Kometární globule, v hlavních rysech sugestivně podobné kometám, jsou mezihvězdnými kondenzacemi velmi různých měřítek. Tyto se pravděpodobně váží k epizodám při vzniku hvězd v molekulárním mračnu v Orionu. Na snímku se nachází více kometám podobným mračen nebo globulí, než jsou jen ty označené šipkami.

Štítky: Prach, Star-formation, Mlhovina


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »