Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Naše Galaxie ve hvězdách, plynu a prachu

Credit & Copyright: John P. Gleason, Celestial Images

Disk naší Galaxie - Mléčné dráhy je domovem horkým mlhovinám, studenému prachu a miliardám hvězd. Červené mlhoviny viditelné v zkontrastněném snímku nahoře jsou primárně emisní mlhoviny, zářící mraky vodíku zahřátého okolními jasnými mladými hvězdami. Modré mlhoviny jsou primárně reflexní mlhoviny, mraky plynu a jemného prachu odrážejícího světlo okolních jasných hvězd. Snad nejvíce překvapující jsou tmavé oblasti včetně mlhoviny Píšťala (Pipe Nebula) viditelné na snímku vlevo. Jsou to pásy tlustého prachu, mnohokrát obsahující poměrně chladné molekulární mraky plynu. Prach je tak hustý, že zakrývá galaktický střed ve viditelném světle, zakrývající skutečnou polohu až do objevu počátkem tohoto století. Difuzní záře přichází z miliard starých slabších hvězd jako je naše Slunce, které jsou typicky mnohem starší než jakákoliv z mlhovin. Většina hmotnosti naší Galaxie zůstává ve tvaru doposud nepoznaném.

Štítky: Hvězdy, Mléčná dráha, Prach


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »