Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magnetický koberec Slunce

Uznání: SOHO Consortium, ESA, NASA

Slunce má magnetický koberec. Viditelný povrch se jeví jako by byl pokrytý tisíci magnetických severních a jižních pólů spojených smyčkami siločar, které vyvstávají ven do sluneční korony. Badatelé nedávnop zveřejnili mapy velkého počtu těchto malých magnetických koncentrací s využitím údajů a snímků z vesmírné observatoře SOHO. Nahoře je počítačem generovaná sluneční krajina, která zvýraz%ňuje tyto efekty kde se bílé a černé siločáry sbíhají v oblastech silného magnetismu. Detail slunečního povrchu je na vloženém snímku. Tyto malé magnetické oblasti rostou, dělí se, posunují se a mizí v časech jen kolem 40 hodin. Jejich původ je zahalen tajemstvím a jejich dynamické chování je obtížné dát do souladu se současnými teoriemi rotací poháněného velkorozměrového slunečního magnetismu. Je za tím vším nějaký neznámý proces? Možná, ale příčina této záhady může být řešením pro jiné dlouho přetrvávající záhady proč je vnější sluneční korona více jak 100 krát teplejší než viditelný sluneční povrch! Data ze SOHO ukazují, že se uvolňuje energie jak se smyčky siločar rozpadají a interagují a zdá se že tak zahřívá koronární plasmu.

Štítky: Korona, Magnetické pole, Slunce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »