Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Phobosu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Bramborovitý Phobos pádí prostorem nad červenou planetou a dokončí oběh Marsu za méně jak 8 hodin. Ve skutečnosti, jelikož je oběžná doba kratší než rotační perioda planet tak pozorovatelé na Marsu vidí Phobos vycházet na západě a zapadat na východě, jak cestuje od horizontu k horizontu během asi 5 1/2 hodiny. Tyto tři snímky ze sondy Mars Global Surveyor (MGS) zachycují oválný stín Phobosu uhánějící přes Xanthe Terra 26.srpna 1999. Zobrazená oblast měří napříč 250 km a zleva doprava je vidět červený, modrý a kombinovaný kompozitní pohled z širokoúhlé kamery MGS. Stojíce ve stínu Phobosu bychom uviděli marťanskou verzi zatmění Slunce!

Štítky: Mars, Phobos, Marsovský měsíc


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »