Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malá hvězda

Uznání: C. Barbieri (Univ. of Padua), NASA, ESA

Nevýrazný dvojhvězdný systém s katalogovým označením Gliese 623 leží ve vzdálenosti 25 světelných roků od Země v souhvězdí Herkula. Jednotlivé hvězdy tohoto binárního systému byly poprvé rozlišeny v červenci 1994, kdy přístroj Faint Object Camera na palubě Hubbleova kosmického dalekohledu pořídil tento snímek. Hvězdy jsou od sebe vzdáleny 200 miliónů mil - zhruba dvojnásobek vzdálenosti Země-Slunce. Hvězda vpravo, slabší Gliese 623b, je 60 000 krát méně svítivá než Slunce a přibližně 10 krát méně hmotná. Rozstřepené prstence kolem jejího jasnějšího průvodce, hvězdy Gliese 623a, vznikly při pořizování snímku. Hvězda s nižší hmotností je klasifikována jako rudý trpaslík, ale právě rudí trpaslíci jsou dostatečně hmotní na to, aby se mohlo spustit spalování vodíku v jejich jádře k udržení slabého záření. O něco méně hmotné objekty známé jako hnědí trpaslíci, mohou zářit velmi málo, protože jejich centrální teploty jsou přiliž nízké na to, aby mohly použít vodík jako jaderné palivo. Současné odhady hmotnosti hvězdy Gliese 623b jsou právě na hranici mezi rudými a hnědými trpaslíky, ale budoucí pozorování by mohla pomoci vyjasnit původ jedné z nejmenších hvězd v naší Galaxii. Jelikož objekty podobné hvězdy Gliese 623b jsou temné a slabé pro detekování, byly navrženy jako možné řešení záhady "temné hmoty" ve vesmíru.

Štítky: Binary star, Hnědý trpaslík, Blízká hvězda


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »