Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní Mars

Uznání: MOLA Science Team, NASA

Tato fotografická mapa jižní polokoule Marsu vznikla s použitím dat z laserového výškoměru MOLA ( Mars Orbiter Laser Altimeter). Přístroj MOLA letící na sondě Mars Global Surveyor, zachytil laserový paprsek odražený od povrchu Marsu více jak 200,000,000 krát a tak vytvořil bohatsví podrobných výškových měření. Měření z MOLA bylo barevně zakódováno, takže například bílé oblasti vlevo jsou nejvyšší vyvýšeniny v jižní oblasti Tharsis a nikoliv zasněžené vrcholky. Tyto oblasti jsou více jak 6 kilometrů nad hypotetickou marťanskou "hladinou moře". Podobně temně modrá a purpurová nejsou vodní oceány ale odpovídají nejnižším úrovním (více jak 4 kilometry pod "hladinou moře"), jak je vidět v obřím impaktním bazénu Hellas vpravo. Ve skutečnosti se voda v kapalném stavu na povrchu Marsu v současnosti nenachází, ale mohla tam být v minulosti. Sonda NASA Mars Polar Lander plánuje prozkoumat úlohu vody v klimatické historii rudé planety. Přistávací část - lander je cílen na přistání v podlouhlé, tenké elipse vyznačené právě pod marťanským jižním pólem dnes ve 20:00 UTC.

Štítky: Mars, Jižní pól, Mola, Mars polar lander


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »