Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá polární záře během výpadku slunečního větru

Uznání: PIXIE, POLAR, NASA

Z neznámých důvodů se 10.května zdánlivě zastavil sluneční vítr. Normálně naše Slunce emituje vítr mezi 5 až 10 energetickými částicemi na krychlový centimetr pohybující se ven rychlostí asi 500 km/s. Pozdě 10.května se ovšem tento vichr ztlumil na téměř vánek jedné částice na pět krychlových centimetrů. Sluneční korona mohla najednou poměrně nerušeně plynout do sluneční soustavy vytvářejíce přitom paprsky energetických elektronů. Jeden takový paprsek zjevně dosáhl severní magnetický pól Země a byl vidět jako neobvyklé rentgenová aurora digitálně rekonstruovaná na snímku ve falešných barvách nahoře. Naše atmosféra absorbovala elektrony. Tento obraz poskytl přímý důkaz, že severní magnetický pól Země byl spojen se Sluncem zatímco jižní magnetický pól Země byl spojen ke vzdálené sluneční soustavě. Slunenčí vítr se vrátil k normálu 12.května.

Štítky: Sluneční vítr, Polární záře, Sluneční korona


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »