Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Halley: Obíhající ledovec

Uznání: Halley Multicolor Camera Team, Giotto Project, ESA
Copyright MPAE

Jak opravdu vypadá kometární jádro? Protože vzniklo z prapůvodního materiálu sluneční soustavy, tak se předpokládá, že se podobá velice špinavému ledovci. Ovšem u aktivních komet teleskopické snímky ukazují pouze obklopující mračno plynu a prachu, kometární komu a charakteristické kometární ohony. V roce 1986 evropská sonda Giotto proletěla kolem jádra komety Halley, když se blížila ke Slunci. Po zpracování údajů z kamery na Giottu mohl být vygenerován tento snímek bramborovitého jádra, jež měří napříč zhruba 15 kilometrů. Snímek ukazuje povrchové útvary na tmavém jádru proti jasnému pozadí komy jak se ledový materiál odpařuje žárem Slunce. Halleyova kometa se navrací do vnitřní sluneční soustavy každých 76 let a pokaždé se jádro ztenčí o asi 6 metrů tlustou vrstvu svého ledu a horniny do vesmíru. Tyto trosky tvoří ohon Halleyovy komety a zanechávají obíhající stopu zodpovědnou za meteorický roj Orionid.

Štítky: Jádro komety, Kometa Halley


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »