Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktická srážka v NGC 6745

Uznání: Roger Lynds (KPNO/NOAO) et al., Hubble Heritage Team, NASA

Galaxie normálně nevypadají jako tato. NGC 6745 ve skutečnosti ukazuje výsledky srážky dvou galaxií, která začala kolidovat před pouhými stovkami miliónů let. Jen kousek mimo pravý dolní roh na fotografii nahoře je menší galaxie, jež se pohybuje pryč. Větší galaxie na snímku nahoře, byla spirální galaxií, ale nyní je poškozená a jeví se jako pekuliární. Tvary galaxií zkřivila gravitace. I když se asi žádné hvězdy z obou galaxií přímo nesrazily, plyn, prach a okolní magnetická pole interagovaly přímo. V proudu plynu vyvženého z větší galaxie vlevo dole začínají vznikat hvězdy. NGC 6745 má napříč asi 80 světelných let a nachází se asi 200 miliónů světelných let daleko.

Štítky: Galaxie ve srážce, NGC 6745


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »