Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panchromatický pohled na NGC 1512

Credit : D. Maoz (Tel-Aviv Univ./Columbia Univ.), et al. ESA, NASA

Tento spektakulární barevný snímek jádra spirální galaxie s příčkou NGC 1512 (spodní panel) je složeninou sedmi snímků z dalekohledu Hubble Space Telescope seřazených nahoře. Každý ze snímků na horním panelu byl pořízen filtrem a kamerou citlivou v odlišné pásmu vlnových délek elektromagnetického spektra. Snímky jsou seřazené podle vzrůstající vlnové délky, zcela vlevo jsou dva ultrafialové snímky z Hubbleovy kamery Faint Object Camera. Dále jsou dva snímky ve viditelném světle z jeho širokoúhlé kamery Wide Field Planetary Camera 2 a následují tři infračervené snímky napravo z kamery "Near Infrared Camera" a spektrografu "Multi-Object Spectrograph". Pro vytvoření pěkné barevné kompozice byly modré tóny přiřazeny neviditelné ultrafialovému světlu, zelenavé barvy viditelnému a žlutočervené neviditelným infračerveným pásmům. Snímky ukazují, že střed NGC 1512 je vidět výrazně jinak v odlišných vlnových délkách. Zvláště ultrafialové snímky odhalují kupy mladých horkých hvězd kolem jádra v prstenci 2400 světelných let širokém. Co ale způsobilo tento tento kosmický prstenec výronu hvězd?

Štítky: Galaxie, Překotný vznik hvězd, Electromagnetic spectrum, Ngc 1512


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »