Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemná mlhovina Kužel

Uznání a copyright: Robert Gendler

Někdy je nejtěžší vysvětlit ty nejjednodušší tvary. Například původ tajemné kuželovité oblasti, která je vidět zcela vlevo, zůstává záhadou. Mezihvězdný útvar nazývaný mlhovina Kužel, se nachází asi 2700 světelných let daleko. Mezi další útvary na obrazu patří červená emise z difuzního mezihvězdného vodíku, snopy vláken tmavého prachu a jasná hvězda S Monocerotis, viditelná zcela vpravo. Jasnější hvězdy obklopuje modrá reflekční mlhovina. Tmavá oblast mlhoviny Kužel zřetelně obsahuje hodně prachu, který blokuje světlo z emisní mlhoviny a otevřené hvězdokupy NGC 2264 za ní. Jedna hypotéza tvrdí, že mlhovina Kužel je tvořena částicemi větru z energetického zdroje foukajícího zpoza Bokovi globule v hlavě kuželu.

Štítky: Prach, NGC 2264, Cone Nebula


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »