Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiová záhada středu Galaxie

Uznání: N. E. Kassim, D. S. Briggs, T. J. W. Lazio, T. N. LaRosa, J. Imamura (NRL/RSD)

Radioastronomové se naladili na střed naší Mléčné dráhy a zkoumají toto komplexní a tajemné místo. Tento překvapivě nádherný obrázek s prvotřídním rozlišením pokrývá kolem středu Galaxie oblast asi 4x4 stupně. Snímek byl vytvořen na základě údajů radiových vln o délce 1 metru získaných radioteleskopy Very Large Array u města Socorro v Novém Mexiku v USA. Samotný galaktický střed je na okraji extrémně jasného objektu s označením Sagittarius (Sgr) A, o kterém se předpokládá, že hostí černou díru s hmotností miliónu slunečních hmot. Podél galaktické roviny, která běží obrázkem diagonálně, jsou trýzněná mračna plynu, syceného energií z horkých hvězd a zbytky po supernovách ve tvaru bublin (supernova remnant - SNR), což jsou známky bouřlivého a energetického kosmického prosředí. Ale možná že nejtajemnější jsou oblouky, prameny a vlákna, kterými se tato scéna jen hemží. Nejistota o jejich původu je výzvou pro současné teorie dynamiky galaktického středu.

Štítky: Rádio, Mléčná dráha, Galaktický střed


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »