Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstenec polární záře

Uznání a copyright: Trygve Lindersen

Nárazy slunečního větru a poryvy nabitých částic ze Slunce učinily počátek října požitkem pro všechny, kteří čekají na polární záře. Toto pitoreskní zjevení polární záře zachytil 6. října digitální kamerou Trygve Lindersen z Toemmeraas v Norsku, když si užíval bouřlivého kosmického počasí. Z této perspektivy vytvořily záclony zeleného světla prstenec, který se zdál vznášet jako duch nad stromy v popředí. Ve skutečnosti byl ale prstenec světla 100 nebo i více kilometrů nad stromy a zelenavou zář vytvořily molekuly kyslíku vzájemně působící s energetickými elektrony a tak fluoreskovaly na hranici s vesmírem. Po dnech okouzlujících představení polárních září na planetě Zemi sluneční aktivita, která říjnové geomagnetické bouře vyvolala, zase ustala. Aspoň prozatím.

Štítky: Polární záře, Geomagnetic storm, Northern lights


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »