Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Volně letící Hubble

Uznání: STS-82 Crew, STScI, NASA

Proč umísťovat observatoře ve vesmíru? Většina dalekohledů je na zemi. Na zemi lze snadno umístit těžší dalekohled a lze jej snadněji opravit. Potíž je, že pozemské dalekohledy se musí dívat přes pozemskou atmosféru. Zaprvé, atmosféra Země blokuje široký rozsah elektromagnetického spektra a jenom úzkému pásu viditelného světla umožňuje, aby dosáhl povrchu. Dalekohledy, které zkoumají Vesmír s využitím světla mimo viditelného, takové jaký je třeba na palubě rentgenové observatoře Chandra musí být vyneseny nad absorbující atmosféru. Zadruhé, světlo, kterému zemská atmosféra dovolí projít se rozmazává. Rozmazání je způsobováno variací hustoty a trvalým pohybem vzduchu. Tím, že nahoře zobrazený kosmický dalekohled Hubble Space Telescope obíhá nad atmosférou Země, tak dokáže získat jasnější snímky. Dokonce přestože má zrcadlo HST průměr 15 krát menší než velké pozemské dalekohledy, tak pořád dokáže rozlišit jemnější podrobnosti. A plánuje budoucí velký optický dalekohled ve vesmíru.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Space


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »