Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obrovské hvězdy v 30 Doradus

Credit: J. Trauger (JPL), J. Westphal (Caltech), N. Walborn (STScI), R. Barba' (La Plata Obs.), NASA

Ve středu oblasti tvořících se hvězd 30 Doradus leží obrovská hvězdokupa z těch největších, nejvíce horkých a nejvíce hmotných známých hvězd. Tyto hvězdy a část okolní mlhoviny jsou zachyceny na tomto oslnivém snímku z Hubble Space Telescope pořízeném ve viditelném světle. Plynná a prachová mračna v 30 Doradus, známé též jako mlhovina Tarantule, byly vymodelovány do protáhlých tvarů mocným větrem a ultrafialovým zářením těchto horkých hvězd. Snímky, vložené do tohoto obrázku, představují odpovídající pohledy Hubbleovy infračervené kamery, přičemž každý čtverec měří 15.5 světelného roku napříč. Tyto infračervené snímky pronikající skrz neprůhledný prach, nabízejí detalní obrazy oblasti hvězdné tvorby uvnitř kolabujících mračen v mlhovině a odhalují přítomnost nově zrozených obrovských hvězd. Mlhovina 30 Doradus leží v sousední galaxii the Velkém Magellanově mračnu, které se nachází ve vzdálenosti pouhých 170 000 světelných roků.

Štítky: Lmc, 30 Doradus


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »