Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V centru NGC 6559

Credit: Adam Block (KPNO Visitor Program), NOAO, AURA, NSF

Zářící plyn a tmavý prach prostupují prostor mezi hvězdami v centru mlhoviny známé jako NGC 6559. Plyn, převážně vodík, je zodpovědný za difúzní rudou záři emisní mlhoviny. Energetické záření okolních hvězd ionizuje mezihvězdný vodík a protony a elektrony rekombinací vyzařují světlo velmi specifických barev, včetně pozorovaného rudého odstínu. Malé prachové částice účinně odrážejí modré záření hvězd a vytvářejí tak modré reflektivní mlhoviny viditelné v blízkosti dvou jasných hvězd. Prach rovněž pohlcuje viditelné záření, čímž tmavá oblaka a vlákna činí viditelnými. NGC 6559 leží zhruba 5000 světelných roků od nás směrem k souhvězdí Střelce.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, NGC 6559


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »