Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1805: Světlo ze srdce

Uznání a copyright: Richard Crisp

Emisní mlhovina IC 1805, která se rozkládá na stovkách světelných let, je směsí zářícího mezihvězdného plynu a tmavých prachových mračen. Na tomto místě vzdáleném jen asi 7500 světelných let, které má také přezdívku mlhovina Srdce, odvozenou od svého sugestivního tvaru (zde je vidět zboku), se zrodily hvězdy. Tento nádherný teleskopický snímek mlhoviny je velice barevný, ale kdybyste tam mohli odcestovat a dívat se na tato kosmická mračna vlastníma očima, viděli byste opravdu takové barvy? Krátká odpověď je ne, přestože obrázek byl pořízen ve světle viditelném pro lidské oči. Světlo z tohoto a jiných zářících mračen, které obklopují horké, mladé hvězdy, pochází z velmi úzkých pásem emisí charakteristických pro vybuzené atomy uvnitř mračen. Světlo, které vyzařují atomy vodíku a které v záři mlhovin často dominuje zde tvoří jen malou část široké oblasti spektra, kterou vidíme jako červenou barvu. Úzkopásmové snímky emisních mlhovin používají běžně umělé barevné schema a tento krásně podrobný pohled ukazuje světlo z atomů síry v odstínech červené, od vodíku v zelené a od atomů kyslíku v modré.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Ic1805, Heart nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »