Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

čočkovité mračno nad Havají

Uznání a copyright: Peter Michaud (Gemini Obs.)

Může mračno udělat něco takového? Ano, na snímku nahoře je několik mraků poskládaných na sebe do jednoho výrazného čočkovitého mračna. Vzduch se normálně pohybuje mnohem více horizontálně jak vertikálně. Ovšem někdy, například když vítr přichází z hor nebo z kopce, dochází k poměrně silným vertikálním oscilacím, které vzduch stabilizují. Suchý vzduch na vrcholu oscilace může docela dobře vytvářet vrstvy ve vlhkém okolí a tudíž tak na každé vrstvě, kde je vzduch nasycen vlhkostí, vznikají mračna. Výsledkem může být čočkovitý mrak se silně vrstevnatým vzhledem. Snímek nahoře byl pořízen minulý týden nedaleko Mauna Kea na Havaji, USA.

Štítky: Hawaii, Lenticular Cloud


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »