Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavý terén na Saturnovu Japetu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč jsou rozsáhlé oblasti na Japetu tak tmavé jako uhlí? Nikdo s jistotou neví. Třetí největší měsíc Saturnu Japetus byl koncem minulého roku zase podroben prohlídce, jelikož kolem Saturnu obíhající kosmická sonda Cassini zase prolétla kolem tohoto záhadného světa. Většinu povrchu viditelného na snímku nahoře pokrývá tmavý materiál, ale malá část nahoře se jeví skoro bílá a má barvu a odrazivost více typickou pro ostatní Saturnovy měsíce. Neznámý materiál pokrývá asi polovinu tohoto měsíce o průměru 1 500 kilometrů. Tento materiál je tak tmavý, že odráží méně jak pět procent dopadajícího slunečního světla, ale to že pokrývá i krátery naznačuje, že se rozprostřel až po jejich vzniku. Japetus má i další záhadné útvary. Jasnou část Japetu pokrývají neznámé dlouhé tenké proužky. Také oběžná dráha Japetu je neobvyklá, je skloněna k rovině Saturnovy oběžné dráhy o neobvykle vysokých patnáct stupňů. Většinu Japetu u rovníku protíná podivný hřeben vysoký asi 13 kilometrů a je viditelný dole. Je zvláštní, že tento hřeben se skoro rovnoběžný s rovníkem Japetu. Přesný tvar Japetu zůstává neurčen, ale snímky ukazují, že je dost podivný, něco jako vlašský ořech. Výzkum vzniku a historie tajúplného Japetu je v plném proudu a pokračuje.

Štítky: Saturn, Iapetus, Dark terrain


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »