Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Naše rušná sluneční soustava

Uznání a copyright: MPC, CBAT, Harvard CfA, IAU

Naše sluneční soustava je rušným místem. Přestože největší podíl mají hlavní planety, tak zde také existují spousty balvanů, komet a asteroidů. Diagram nahoře ukazuje rozmístění objektů známých ve vnitřní sluneční soustavě k 20. červenci 2002. Světle modré čáry označují oběžné dráhy planet. Zelené tečky označují asteroidy, oficiálně známé jako planetky. Červené tečky označují asteroidy, které se přibližují až na 1,3 vzdálenosti Země-Slunce (AU) od Slunce a tak představují zvýšené (i když malé) riziko srážky se Zemí. Komety se jeví jako tmavomodré čtverečky, zatímco tmavomodré body jsou Jupiterovy Trojané, asteroidy, které obíhají před nebo za Jupiterem. Všimněte si, že většina asteroidů ve vnitřní sluneční soustavě obíhá mezi Marsem a Jupiterem v hlavním pásu asteroidů. Tento diagram se posunuje každý den a objekty blíže ke Slunci se typicky posunují nejvíce. Aktuální polohy těchto objektů lze nalézt zde.

Štítky: Sluneční soustava, Asteroids, Minor planets


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »