Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mira: Podivuhodná hvězda

Uznání: X-ray Image: M. Karovska (Harvard-Smithsonian CfA) et al., CXC / NASA
Illustration: M.Weiss(CXC)

Pro astronomy sedmnáctého století byla hvězda Omicron Ceti, neboli Mira známa jako podivuhodná hvězda, hvězda jejíž jasnost se mohla v průběhu 11 měsíců podstatně měnit. Moderní astronomové dnes znají celou třídu dlouhoperiodických proměnných červených obřích hvězd typu Mira, které jsou chladné, pulsují a mají průměr zhruba 700 krát větší než Slunce. Samotný 420 světelných let vzdálený červený obr Mira (Mira A, vpravo) spoluobíhá kolem malého bílého trpaslíka (Mira B). Mira B je obklopena diskem materiálu zachyceného z pulsujícího obra a v takové dvojhvězdné soustavě se od horkého akrečního disku u bílého trpaslíka očekává tvorba rentgenového záření. Tento ostrý snímek ve falešných barvách z observatoře Chandra také zachycuje jak červený obr v rentgenových energiích silně září, přičemž je zřetelně oddělen od rentgenové emise akrečního disku svojí doprovodné složky. Po umístění kursoru nad a mimo obrázek se rentgenový snímek Miry z Chandry střídá s uměleckou představou této stále podivuhodné vzájemně se ovlivňující podvojné hvězdné soustavy.

Štítky: Binary star, Rudý obr, Bílý trpaslík, Rentgenový, Akreční disk, Mira, Variable star, Mouse over


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »