Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři zbytky supernovy

Uznání: NASA, CXC, SAO

Tyto čtyři panely ukazují rentgenové snímky rozpínajícího se kosmického mračna o průměru desítek světelných let v blízké galaxii Velké Magellanovo mračno. Zbytky supernovy (supernova remnants - SNR) jsou důsledkem dvou typů hvězdných explozí a jsou uspořádány podle zdánlivého stáří, neboli doby, kdy světlo z původní exploze dosáhlo Zemi. Počínaje vpravo nahoře jsou ve směru hodinových ručiček zbytky o stáří 600, 1500, 10000 a 13000 let. První tři jsou následky explozí typu Ia, tedy destrukce bílého trpaslíka termonukleárním výbuchem hmoty nashromážděné od doprovodné hvězdy. Čtvrtá (vlevo dole) je explozí typu II vyvolanou závěrečným kolapsem jádra hmotné hvězdy. Ve středu se nachází zbytek po zkolabovaném jádru, neutronová hvězda.

Štítky: Supernova, Chandra, Rentgenový, Supernova remnants, Type Ia, Type II


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »