Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo z pyramidálních ledových krystalů nad Finskem

Uznání a copyright: Kari Nyman

Co když se z atmosféry nad vámi stane jedna obrovská čočka? To se opravdu stane, když z oblohy padá vrstva stejně orientovaných pyramidálních ledových krystalů. Tyto ledové krystaly dohromady působí jako milióny malých ledových zrcadel s externími a interními odrazy od různých stěn, což vytváří oblouky a hala různých poloměrů. Jedna taková skvělá podívaná na hala z ledových krystalů byla zachycena 5. června nad Tampere ve Finsku. Nahoře jsou vidět dosti obvyklá sluneční hala 9, 18, 20, 23 a 24 stupňů. Naproti tomu tenké ploché padající ledové krystaly vytvářejí halo pouze 22 stupňů. Vysoká mračna s ledovými krystaly jsou slabě vidět jako falešná slunce. Obvyklý obraz Slunce se skrývá za sloupem osvětlení a snímek nahoře byl výrazně digitálně zaostřen. V současnosti není známo, jak velké oblasti téměř uniformních pyramidálních ledových krystalů vznikají.
Oprava: Na nepublikování upozornil Josef Pavlík

Štítky: Led, Pyramid crystal halo, Sky lens


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »