Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice v Měsíci

Uznání a copyright: Eric J. Zbinden

Brzy z večera 2. února zářil na obloze Měsíc v první čtvrti. Z místa na západním pobřeží USA nedaleko Mt. Hamilton v Kalifornii bylo možné pozorovat, jak se Mezinárodní kosmická stanice vyhoupla nad obzor a přešla před slunečním světlem ozářeným povrchem Měsíce. Přechod kosmické stanice trval 0.49 sekund. Tento ostrý, dobře načasovaný teleskopický snímek zachytil kosmickou stanici při přeletu na pozadí hladkého měsíčního Mare Serenitatis (Moře klidu). Orbitální základna putovala ve výšce 389 kilometrů neboli asi 230 mil od severozápadu na jihovýchod (z 2 hod na 8 hodin). Měsíc samotný byl pochopitelně v 1000 krát větší vzdálenosti. Třpytivá stanice na této pozoruhodné fotografii také nabízí náznak modravého odrazu světla od Země.

Štítky: Přechod, Mezinárodní kosmická stanice, ISS


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »