Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění na konci světa

Uznání a copyright: Fred Bruenjes (moonglow.net)

Šli byste až na konec světa, abyste uviděli úplné zatmění Slunce? Pokud byste tam přišli, byli byste překvapeni, že už tam někdo je? V roce 2003 se při neobvyklém úplném slunečním zatmění dostali na jednu přímku dva fotografové, Antarktida a Slunce s Měsícem. Navzdory tak extrémnímu místu se skupina nadšených pozorovatelů zatmění vydala na spodek světa, aby zakusila surealistické chvilkové zmizení Slunce za Měsícem. Jedním z nasbíraných pokladů je obrázek nahoře, který se skládá ze čtyř jednotlivých snímků, které jsou digitálně zkombinovány tak, aby realisticky simulovaly, jak lidské přizpůsobivé oko vidělo zatmění. Snímek byl pořízen, když se Měsíc i Slunce zrovna vyhouply nad antarktický hřeben. V náhle nastalé temnotě se kolem Měsíce stala viditelnou vznešená sluneční korona. Na jednom ze snímků byl zcela náhodou zachycen další fotograf, když zrovna kontroloval svoji kameru. Na jeho levé straně je vidět taška s vybavením a skládací křeslo.

Štítky: Korona, Antarktida, Total solar eclipse


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »