Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HH 222: Mlhovina Vodopád

Uznání: Z. Levay (STScI/ AURA/ NASA), T.A. Rector (U. Alaska Anchorage) & H. Schweiker (NOAO/ AURA/ NSF), KPNO, NOAO

Jak vznikla mlhovina Vodopád? Nikdo neví. Tato struktura je vidět v NGC 1999 v komplexu Velkého molekulárního mračna v Orionu a je jednou z nejtajemnějších struktur na obloze. Tento protáhlý asi deset světelných let plynný proud s označením HH-222 emituje řadu neobvyklých barev. Jedna hypotéza praví, že tento plynný filament je výsledkem větru z mladé hvzědy, který dopadá na blízký molekulární mrak. To by ovšem nevysvětlovalo, proč se Vodopád a všechny slabší proudy zdánlivě sbíhají na jasném, ale netepelném rádiovém zdroji vlevo nahoře od zakřivené struktury. Další hypotéza praví, že tento neobvyklý rádiový zdroj je binární soustavou s bílým trpaslíkem, neutronovou hvězdou nebo černou dírou a že Vodopád je výtryskem z tohoto energetického systému. Takové systémy jsou ovšem typicky silnými zdroji rentgenového záření, ale žádné rentgenové paprsky nebyly detekovány. Záhada tedy v současnosti zůstává nerozřešena. Možná, že dobře zvolené budoucí pozorování a chytré podložené zdůvodnění v budoucnu odhalí skutečný původ tohoto záhadného snopku.

Štítky: HH-222, NGC 1999, Waterfall Nebula


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »