Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix dalekohledem VISTA

Uznání: ESO/VISTA/J. Emerson; Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit

Bude naše Slunce jednou také tak vypadat? Mlhovina Helix je jedním z nejjasnějších a nejbližších příkladů planetární mlhoviny, mračna plynu vytvořeného ke konci života Slunci podobné hvězdy. Vnější plyny hvězdy vyvržené do vesmíru z našeho pohledu vypadají jako když se díváme do šroubovice. Ze centrálního zbytku hvězdného jádra se stane bílý trpaslík, který září tak intenzivně, že vyvolává fluorescenci předtím vyvrženého plynu. Mlhovina Helix má označení NGC 7293, leží asi 700 světelných let v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) a měří asi 2,5 světelného roku. Snímek nahoře byl pořízen ve třech barvách infračerveného světla 4,1 m dalekohledem VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) Evropské jižní observatoře na observatoři Paranal v Chile. Podrobnosti u vnitřního okraje mlhoviny Helix ukazují složité uzlíky plynu neznámého původu.

Štítky: Planetární mlhovina, Infračervený, Mlhovina Helix


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »