Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blesk zachycený rychlostí 7207 snímků za sekundu

Uznání a copyright: Tom A. Warner, ZTResearch, www.weathervideoHD.TV

Jak je rychlý blesk? Blesk se pohybuje tak rychle, že lidé nejen že ho nemohou vidět se pohybovat, ale ani nemohou říci směr. Blesk nahoře se ale pro toto video s extrémně vysokým časovým rozlišením nepohyboval dost rychle, takže mohl být rozlišen. Video sleduje událost neuvěřitelnou rychlostí 7207 snímků za sekundu a aktuální čas je vidět dole. Blesk nahoře začíná s mnoha simultánně vytvářenými ionizačními kanály, které se větví z negativně nabitého zásobníku elektronů a iontů, který nějakým způsobem vznikl prouděním a kolizemi v dešťovém mračnu. Asi 0,015 sekundy po zjevení blesku, který na zrychleném videu nahoře trvá asi 3 sekundy, jeden z meandrujících navaděčů náboje učiní kontakt a náhle se objeví kladná, ze země nahoru proudící špička, takže vzniká kanál ionizovaného vzduchu, který okamžitě působí jako vodič. Bezprostředně poté tento horký kanál pulzuje s obrovským množstvím nábojů, které proudí tam a zpátky mezi mračnem a zemí a vytvářejí nebezpečnou explozi, která je později slyšet jako hrom. O blesku toho zůstává mnoho neznámého, včetně podrobného mechanismu, který odděluje náboje.

Štítky: Blesk, Zemská atmosféra, Video, Time-lapse


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »