Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Thorova přilba

Uznání a copyright: Martin Rusterholz (CXIELO Observatory)

Toto kosmické mračno ve tvaru přilby s křídlovitým přívěsky se populárně jmenuje Thorova přilba. Thorova přilba je pojmenovaná po norském bohovi a má při svých 30 světelných letech opravdu heroické rozměry. Přilba je ovšem ve skutečnosti spíše mezihvězdnou bublinou, kterou rozfouknul rychlý vítr z jasné hmotné hvězdy ve středu bubliny, když vymetl okolní molekulární mračno. Centrální hvězda je extrémně žhavým typem obra známým jako Wolf-Rayetova hvězda, a o těchto hvězdách se předpokládá, že se nacházejí v krátkém vývojovém období před supernovou. Mlhovina se nachází asi 15 000 světelných let daleko v souhvězdí Velkého psa (Canis Major) a je katalogizovaná jako NGC 2359. Tento ostrý snímek pořízený s využitím úzkopásmových a široikopásmových filtrů zachycuje výrazné podrobnosti filamentární struktury mlhoviny. Vykazuje silnou modrozelenou emisi, která pochází od atomů kyslíku v zářící mlhovině.

Štítky: Supernova, Wolf rayet star, Emisní mlhovina, Ngc2359, Thor's helmet, Thor


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »