Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády hluboké a prašné

Uznání a copyright: David Lane

Dobře známá hvězdokupa Plejády pomalu ničí část procházejícího mračna plynu a prachu. Plejády jsou nejjasnější otevřenou hvězdokupou na pozemské obloze a lze je spatřit téměř z kteréhokoliv místa na severu pouhým okem. Předpokládá se, že procházející mračno prachu je součástí Gouldova pásu, což je neobvyklý prstenec mladých vznikajících hvězd kolem Slunce v místní Mléčné dráze. Část Gouldova pásu se náhodou v minulých více než 100 000 letech pohybuje přímo přes starší Plejády a tak způsobuje silnou reakci mezi hvězdami a prachem. Tlak světla hvězd významně odpuzuje prach v okolní modré reflekční mlhovině, přičemž menší prachové částice jsou odpuzovány silněji. Krátkodobým výsledkem je, že části tohoto prachového mračna se stávají filamentární a rozvrstvené, jak je patrné na hloubkové expozici nahoře.

Štítky: Hvězdokupa, Prach, Plejády


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »