Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jiskření oranžového Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Naše Slunce se stalo docela rušným místem. Před pouhými dvěma týdny bylo Slunce zachyceno s četnými bouřlivými oblastmi včetně oblastí aktivních slunečních skvrn AR 2036 nahoře a AR 2036 ve středu. Slunce se z neobvykle tichého slunečního minima, které trvalo několik let, vynořilo teprve před čtyřmi lety. Snímek nahoře byl pořízen v jedné jediné barvě světla zvaného H-alfa, invertováno a falešně zbarveno. Většinu povrchu Slunce pokrývá koberec spikulí. Postupné zjasnění směrem k okrajům Slunce je způsobeno rostoucí absorpcí poměrně chladného slunečního plynu a nazývá se ztemnění okraje. Těsně nad okrajem Slunce je několik filamentárních protuberancí, které se na povrchu Slunce jeví jako světlé čáry. Možná, že ze všeho vizuálně nejzajímavější jsou magneticky provázané aktivní oblasti, které obsahují poměrně chladné sluneční skvrny, které jsou vidět jako bílé tečky. Nyní při slunečním maximu, v nejaktivnější fázi 11-ti letého magnetického cyklu, zkroucené smyčky sluneční magnetického pole vytvářejí četné sluneční "jiskry", ke kterým patří i eruptivní sluneční protuberance, koronální výtrysky hmoty a vzplanutí, která emitují mračna částic, které mohou dopadnout na Zemi a vyvolat polární záře. Jedno takové vzplanutí před dvěma léty uvolnilo takovou spoustu nabitých částic do Sluneční soustavy, že po zásahu planety Země došlo k přerušení provozu družic a přenosových soustav elektřiny.

Zprávy: Přednáška APODu 17. června v Paříži zdarma

Štítky: Slunce, Sluneční maximum, Prominences


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »