Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pobřeží Vesmíru

Uznání a copyright: Bill Dickinson

Proti tmavým průrvám mezihvězdného prachu ustupuje a proudí hvězdné světlo podél Mléčné dráhy jako vlny, které se tříští na kosmickém pobřeží této noční scenérie. Tento monochromní snímek pořízený digitální kamerou z dun ostrova Hatteras v Severní Karolíně je reminiscencí časů, kdy byl černobílý film populární volbou pro slabě osvětlené noci a pro astrofotografii. V středu snímku jsou při pohledu na jih jasné hvězdy ve Střelci (Sagittarius) a ve Štíru (Scorpius). Toulavý Mars, Saturn a hvězda Zubenelgenubi (alfa Librae) tvoří kompaktní trojúhelník jasných nebeských objektů dále vpravo od centrální výdutě Galaxie. Evokativní černobílá scéna by pochopitelně mohla být také z dávného scifi filmu z let 1950, který jste nikdy neviděli, "Přišlo zpoza dun" ("It Came From Beyond the Dunes.")

Štítky: Mléčná dráha, Monochrome


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »