Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva prachové disky HD 95086

Uznání ilustrace: Spitzer Space Telescope, JPL, NASA

Jak vypadají jiné hvězdné soustavy? Astronomové podrobně pozorují blízké hvězdy v infračerveném světle, aby zjistili, které mají prachové disky a u kterým mohou vznikat planety a tak pomohli odpovědět na tuto otázku. Pozorování Spitzerovým kosmickým dalekohledem organizace NASA a Herschelovým kosmiuckým dalekohledem organizace ESA zjistila, že planetární soustava HD 95086 má dva prachové disky: horký v blízkosti mateřské hvězdy a chladnější ve větší vzdálenosti. Umělecká ilustrace zde zobrazuje, jak by taková soustava mohla vypadat, včetně hypotetických planet s velkými prstenci, které obíhají mezi disky. Planety mohly vytvořit velkou mezeru mezi disky pohlcením a odchýlením prachu svojí gravitací. HD 95086 je modrá hvězda asi o 60 procent hmotnější než naše Slunce, která se nachází asi 300 světelných let daleko od Země a je vidět triedrem v souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Studium soustavy HD 95086 může astronomům pomoci lépe porozumět vzniku a vývoji naší vlastní Sluneční soustavy i naší Země.

Nové zrcadlo: APOD je nyní k dispozici v Srbsku v srbštině.

Štítky: Prach, Disks, HD 95086


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »